İngilizce Dersleri
Bu Proje Satılıktır. İletişim : info@onlinereklam.com
Ders Konuları

be used to, get used to

Daha önce geçmiş zaman konusu içinde değindiğimiz bu kullanımları herhalde şimdi daha rahat anlayabiliriz. "Be used to" passive formuna çok benzer. "Alışkın olmak" manasındadır. İngilizce konuşurken bir şeye zaten alışkın olduğumuzu ve bu durumun bizi rahatsız etmediğini ifade etmek için bu kalıbı kullanırız.

 

"I am used to..." ifadesi "I am accustomed to..." ifadesi ile eş anlamlıdır.

 

I live in Istanbul, I am used to heavy traffic. I am accustomed to heavy traffic.

"alışıyorum", "alışmaktayım" şeklinde bir mana için de "get used to" kullanırız. "get" bir hareket, süreç, oluşum anlamlarını ifade eder.
I just moved to İstanbul. I am getting used to heavy traffic. I am getting accustomed to heavy traffic. I wasn't used to heavy traffic before, but now, I am getting more and more familiar to heavy traffic.
"be used to" kalıbından sonra fiil kullanmak istersek, "v-ing" formunda, yani gerund olarak kullanmalıyız. Gerund formunu ayrı bir konu olarak da ele alacağız.
I am used to staying up all night. I am getting used to staying up all night.
Yine daha önce bahsettiğimiz "supposed to" ve "allowed to" kavramları da aslında passive kullanımdır.

Son Gelen Soru

be used to, get used to yapı olarak passive yapıdalar ve -be fiili ile birlikte kullanılıyorlar. -be allowed to: bir eylemi gerçekleştirmek için izinli olmak anlamına gelmektedir. You are not allowed to go before 9. -9dan önce gidemezsiniz (izin verilmedi anlamında) You are allowed to swim in the river.-nehirde yüzebilirsiniz (izin var yasak değil anlamında) Cevabı ve devamı için tıklayın >>