İngilizce Dersleri
Bu Proje Satılıktır. İletişim : info@onlinereklam.com
BEGINNER
ELEMENTARY
  •  
INTERMEDIATE
  •  
UPPER INTERMEDIATE
  •  
Ders Konuları

İngilizcede Fiillerin Halleri / Verb Forms in English

Fiillerin halleri :

Fiiller cümlenin kurulduğu tense'e yani "zamana" uygun olarak, farklı şekillerde kullanılabilirler. Bu konuyu tense'lerin anlatımında detaylandıracağız. Giriş olarak şöyle diyelim,

fiillerin (verb, v) halleri:

simple present tense

yalın hali (v),  Base Form

yalın hali+s (v-s),

present continuous tense

 am/is/are+ fiilin yalın hali+ing (v-ing),

 

simple past tense

past hali (v2),

 

perfect tenses

perfect hali (v3),  Past Participle

 

 

 

Farklı zamanlar için fiillerin farklı hallerini kullanacağız. Bunları nasıl kullanacağımızı üniteleri anlatırken detaylı olarak izah edeceğiz.

Çoğu fiili v2 ve v3 haline getirmek için sonunda "-ed" takısı eklenir. Ancak bazı fiiller de düzensizlerdir. Düzensiz fiilleri de ayrı bir ünitede işleyeceğiz.

 

Hemen her dil, bir çeşit "zaman" kavramı içerir, eylemin gerçekleşme vaktine göre farklı kullanımlar üretmiştir. Ancak kullanımlarda farklılıklar bulunur. Türkçedeki zamanlarla İngilizcedeki tense'lerin birbirini tam karşılamasını beklememeliyiz. Bazı durumlarda anlamlar örtüşse veya yakın olsa bile, her durumda aynı olmasını bekleyemeyiz. Bunu göz önünde bulundurarak, yabancı dili kendi kuralları ile öğrenmeliyiz. Anadilimize benzetmeye veya örtüştürmeye çalışırsak doğru öğrenemeyiz.

 

Tercümelerde bazen "biz bunu günlük hayatta bu şekilde kullanmayız" diyeceğiniz noktalar gözünüze çarpacaktır. Örneğin, bir çocuğa "okula gidiyor musun?" diye sorarız. Yani şimdiki zaman ile kullanırız. Aslında mana, geniş zamanı ifade ediyor. İngilizce 'de ise bu tür durumlarda her zaman geniş zaman kullanılır. Gördüğünüz gibi, birebir tercüme her zaman aynı kullanımı karşılamayabiliyor.

 

 

Son Gelen Soru

fiil+iki nesne Bazı fiillerden sonra iki nesne gelebilir. (genellikle 1.nesne biri yada birileridir ve 2. nesne bir eşyadır) -Can you bring me a glass of water from the kitchen pls? me=1.nesne, a glass of water =2.nesne -I made him rice pudding him(1. nesne), rice pudding(2.nesne) Cevabı ve devamı için tıklayın >>