İngilizce Dersleri
Bu Proje Satılıktır. İletişim : info@onlinereklam.com
BEGINNER
ELEMENTARY
  •  
INTERMEDIATE
  •  
UPPER INTERMEDIATE
  •  
Ders Konuları

İsimlerde Sayılabilirlik, Sayılamazlık / Countable, Uncountable Nouns

sayılabilen isimler ve sayılamayan isimler :

İngilizce 'de, isimler "sayılabilir" (Countable) ve "sayılamaz" (Uncountable) olarak gruplanır. Bazı sayılabilir örnekler:

student students   car cars
apple apples   book books
computer computers   balloon balloons

 

 

 

Bazı isimler "sayılamaz" olarak gruplandırılmıştır. Bunlar genellikle sıvı ve gaz maddeler, çok küçük tanecikler gibi gerçekten de saymanın mümkün olmadığı şeylerdir. Bu isimler, çoğul yapılamazlar, sayılar ile nitelenemezler.

Bazı sayılamaz örnekler:

money cash help information salt milk bread
advice furniture work music cheese water food
homework traffic mail tea coffee sugar rice

 

 

 

 

Sayılamaz olan isimler, sanki tekilmiş gibi kullanılır. Mesela isim cümlelerinde özne olurlarsa, yardımcı fiil olarak "is" kullanılmalıdır. Bunları nitelemek için bazı sıfatlar kullanılır. Bunlara "Quantifiers" denir. Daha sonraki derslerde, bu sıfatları inceleyeceğiz.

 

Ayrıca " fish " kelimesi yerine göre tekil, bazı durumlarda da çoğul olabilir. Balık türlerinden bahsediliyorsa " fishes " şeklinde kullanılır. 

 

Soyut isimler sayılamazlar :

 

information, health, anger, education, fun,  help, honesty, beauty, justice, peace, truth, violence, homework, love, happiness, sleep, knowledge... 

Bazı kelimeler, yerine göre hem countable hem de uncountable olarak kullanılabilmektedir.

My hair is black. (uncountable)
There is a hair in my soup! (countable)

The light is very bright in this room. (uncountable)
Please turn off the lights. (countable)

 

Son Gelen Soru

isimler a bunch of flowers..bir demet çiçek a can of cola..bir kutu kola a barrel of wine..bir fıçı şarap a lock of hair..bir tutam saç Bunlar gibi tek tek sayılamayan nesneleri Türkçede de söylerken bir saç,bir çiçek,bir şarap demeyiz.Bir demet,bir şişe,bir bardak gibi miktarını belirginleştirebilceğimiz ifadelerle kullanırız.. Sayılabilenleri saymak zaten kolay Devrik cümle kurulumu ve kullanımı ileri ingilizce bilgisi gerektirir..Devrik cümleler ingilizce gazete,tv... Cevabı ve devamı için tıklayın >>