İngilizce Dersleri
Bu Proje Satılıktır. İletişim : info@onlinereklam.com
BEGINNER
ELEMENTARY
  •  
INTERMEDIATE
  •  
UPPER INTERMEDIATE
  •  

isimler

nurgulsevde
Nurgulsevde
11 Yıl önce
sayılabilir ve sayılamayan kelimelerde ayırdım yaparken çok karıştırıyorum, birde benm göredüğüm kadarı ile bu dili konuşan insanlar kelimeleri ve cümleleri daha rahat kurup, devrik ve kurallı oluşuna dikkat etmeden çok geniş kullanıyorlar neden ??
fatmaeren
Fatma eren / Editör
11 Yıl önce
sayılabilir isimler adet ile ifade edilebilen veya somut olarak çoğul şekline sokarak ingilizcede kullanabileceğimiz kelimelerdir. örneğin: elma,soğan,kutu,kitap,havuç vs. bu kelimelerden hepsi çoğul hale sokulabilir ve sayılabilir.for example; two books, five carrots, three boxes ....
ama bazı kelimeler de var ki başına kilo,bardak, kutu somun ,fincan gibi ölçüler getirmeden sayılamaz ve çoğul hale getirilemez.. bunlar da sayılamayan isimler olurlar. örneğin : peynir, kahve,su ve diğer tüm içecekler, kum , para vs bu kelimeler tane ile sayılamaz. for example: a glass of water ve two glasses of water gibi.
genel olarak bu şekilde ayırt edebilirsin. ama bu konuda bol bol alıştırma çözerek de kendini geliştirebilirsin. ne kadar çok bunları kullanırsan o kadar çabuk benimsersin.
yabancıların devrik cümle kurması konusuna gelirsek. onları kendine örnek alma. biz de bazen kendi dilimizi kullanırken harfleri yutar veya cümleleri devrik kullanırız ama bu dil bilgisi kurallarını değiştirmez sadece dilimizi kirletir. yabancılar da öyle yapıyor bazen. argo veya sokak dili ingilizcesini de sadece anlayabilmek için bol bol ingilizce alt yazılı türkçe dublajlı yabancı film izlemeni tavsiye ederim. hoşumuza gitmese de en azından konuşmalarını anlayabilmek adına film izleyip veya şarkı sözleri üzerinde çalışabilirsin.
iyi çalışmalar
elifkarayilanoglu
Elif elif / Editör
11 Yıl önce
a bunch of flowers..bir demet çiçek
a can of cola..bir kutu kola
a barrel of wine..bir fıçı şarap
a lock of hair..bir tutam saç
Bunlar gibi tek tek sayılamayan nesneleri Türkçede de söylerken bir saç,bir çiçek,bir şarap demeyiz.Bir demet,bir şişe,bir bardak gibi miktarını belirginleştirebilceğimiz ifadelerle kullanırız..
Sayılabilenleri saymak zaten kolay
Devrik cümle kurulumu ve kullanımı ileri ingilizce bilgisi gerektirir..Devrik cümleler ingilizce gazete,tv haberlerinde ve ingilizce edebi eserlerde anlamı vurgular ile güçlendirmek için kullanılır.Genel hayatta,halkın kendi arasında pek tercih ettiği bir durum değildir.
Örneğin;
I never go there..(oraya asla gitmem)
Devrik halinde ASLA oraya gidilmeyeceği vurgulanır ve
Never do I go there ..(Asla gitmem oraya şeklinde bir mana oluşur)
Anlamca her ikisi de aynıdır ama vurgular görebildiğiniz gibi değişir
www.ingilizcedersleri.com Soru / Cevap platformuna 2 dk. ayırarak üye olun. Üye olmak için tıklayın.
> Üye Olun <
Zaten üye iseniz hemen yukarıdan giriş yapabilirsiniz. ya da tıklayın
 
Bu Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Onnline Reklam Sanayi Ticaret Limited Şirketi 2010 - 2023 ®