İngilizce Dersleri
Bu Proje Satılıktır. İletişim : info@onlinereklam.com
BEGINNER
ELEMENTARY
  •  
INTERMEDIATE
  •  
UPPER INTERMEDIATE
  •  
Ders Konuları

DÜNYANIN YEDİ HARİKASI

 

 

DÜNYANIN YEDİ HARİKASI

 

Dünyanın Yedi Harikası, tamamı insanoğlu tarafından inşa edilmiş, olağanüstü antik yapı ve yapıtlardır. İngilizce ’de “the seven wonders of the world” olarak isimlendirilen dünyanın yedi harikasını bu konu başlığı altında inceleyeceğiz. Aşağıda dünyanın yedi harikasını, İngilizce karşılıklarını ve kullanımlarına ait örneklerini inceleyeceğiz.

Keops Piramidi = Great Pyramid
Babil\'in Asma Bahçeleri = Hanging Gardens of Babylon
Artemis Tapınağı = The Temple of Artemis
Zeus Heykeli = Statue of Zeus
Rodos Heykeli = Rhodes Statue
İskenderiye Feneri = Lighthouse of Alexandria
Halikarnas Mozolesi = Mausoleum of Halicarnassus

Örnek:
Keops Piramidinin yapımının 20 yılı aştığı sanılmaktadır. Piramit yapıldığında 145,75 m yüksekliğindeydi.  The construction of Great Pyramid is thought to exceed 20 years. The pyramid was 145.75 m high when it was built.

Babil’in Asma Bahçeleri günümüze kadar gelmeyi başaramamıştır.  The Hanging Gardens of Babylon failed to come until now.

Tanrıça Artemis\'e ithafen yapılmış olan Artemis Tapınağı tamamıyla mermerden oluşuyordu.  The Temple of Artemis that had been dedicated to the goddess Artemis was made entirely of marble.

Zeus Heykeli bir tahta iskelet üzerine altın, fildişi ve metal parçalar yerleştirilerek yapılmıştır.  The Statue of Zeus was made on a wood frame with placing gold, ivory and metal pieces on it.

Rodos Heykeli; 32 metre yüksekliğinde, demir ve taşla desteklenmiş bronzdan yapılmış bir heykeldir.  The Rhodes Statue is a 32 m high bronze statue which was supported by iron and stone.

Son Gelen Soru

acill dünyanın yedi harikasını konudan anladığım kadarıyla istiyorsan 1 of the Great Pyramid 2 Hanging Gardens of Babylon 3 The Temple of Artemis 4 Statue of Zeus 5 Colossus of Rhodes 6 Lighthouse of Alexandria Tomb of King Mausollos 7 Cevabı ve devamı için tıklayın >>