İngilizce Dersleri
Bu Proje Satılıktır. İletişim : info@onlinereklam.com
BEGINNER
ELEMENTARY
  •  
INTERMEDIATE
  •  
UPPER INTERMEDIATE
  •  
Ders Konuları

SORU SORMA

 

SORU SORMA
 

İngilizce’de soru sorma yani soru cümlesi oluşturmak Türkçe’den çok farklıdır. Türkçe’de kullandığımız ‘mi’ soru eki İngilizce’de kullanılmamakta ve soru sorma yapısı farklılık göstermektedir. Soru sormak için kurulan cümlesinin genel yapısı aşağıda kutu içerisinde yer alan kurala göre olmaktadır.

 
Soru Sorma = Fiil + Özne + Nesne/Sıfat/İsimfiil     

Kutu içerisindeki ifadeyi açıklamak gerekirse, soru sorabilmek için çok genel olarak şunu söyleyebiliriz. Düz cümledeki özne ile fiilinin yerinin değişmesi ile genellikle soru cümlesi oluşmaktadır. Ancak tabi ki bu kurala uymayan yapılar da bulunmaktadır ve bunları da aşağıda inceleyeceğiz.

Soru sorarken cümle başına getirilebilecek çok fazla kelime vardır. Ancak bu konu içerisinde ‘be’ fiilini, ‘do’ fiilini ve ‘have’ fiilini inceleyeceğiz. Bunların dışında ne, ne zaman, nerede, neden gibi soru kelimeleri de bulunmaktadır.

Soru cümlelerinin kurulması için cümlenin başına gelecek olan ‘be’ ‘do’ ve ‘have’ fiilleri şahıslara göre ‘am/is/are’ ‘do/does’ veya ‘have/has’ olmaktadır. Bunlara ait kullanım örneklerini aşağıda inceleyeceğiz.

Does ve Has ile kurulan cümlelerde dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise fiilin –s takısı almamasıdır. Çünkü bildiğiniz üzere fiiller çekimlenirken üçüncü tekil şahıslarda –s takısı alır. Ancak bu durum soru cümlesinde geçerli değildir.

Örnek:

Am I able to do that?  Ben bunu yapabilir miyim?
Is this a table?  Bu bir masa mı?
Are you a student? (Sen bir öğrenci misin?)
Do you have a ticket?  Biletiniz var mı?
Does Joe come with you?  Joe seninle gelir mi?
Have you seen Ahmet?  Ahmet’i gördün mü?
Has Sue got a car?  Sue arabaya sahip mi?

Son Gelen Soru

soru Önce cümlenin normal halini bilin..You are a doctor.(sen bir doktorsun)..Şimdi bunu soru haline getirmek için are cümle başına getirilir. ve "are you a doctor ?(sen bir doktor musun?)...Cümledeki am-is-are cümle başına getirilerek soru oluşturulabilir. He goes to Paris every year(her yıl paris e gider) geniş zamanlı bir eylem.Geniş zamanda soru oluşturulurken 3. şahıslar için "does" cümle başına getirilir Does he go to Paris everyyear(heryıl Paris e gider mi?) How... Cevabı ve devamı için tıklayın >>