İngilizce Dersleri
Bu Proje Satılıktır. İletişim : [email protected]
BEGINNER
  •  
ELEMENTARY
  •  
INTERMEDIATE
  •  
UPPER INTERMEDIATE
Ders Konuları

Alt Cümlecikler / Clauses

Phrase: bir grup bağlantılı kelimeye phrase denir. Öznesi ve yüklemi olmadığı için cümle değildir.

Clause: öznesi ve yüklemi olan bağlantılı kelime grubuna "clause" diyebiliriz. Alt cümlecik de diyebiliriz. İki çeşittir.

 

 

Independent clause (main clause): Tam bir cümledir. Öznesi ve yüklemi vardır.

Dependent clause: Öznesi ve yüklemi olup, mana veya içerik olarak eksik olduğundan tek başına cümle olamayan alt cümleciklerdir. Bir independent clause ile beraber kullanılarak komplike cümleler oluşturulur.

 

 

 

 

Her fiilin yüklem olmadığını da unutmayalım. Bazı durumlarda fiil kökenli kelimeler, isim, sıfat gibi farklı görevlerde kullanılır. Fiilin yüklem olabilmesi için özne ile uyumlu ve ilişkili olması, öznenin eylemini veya durumunu belirtiyor olması gerekir.

He is a hard working student.
Bu cümlede, "working" kelimesi fiil kökünden türemiş bir sıfattır ve "student" kelimesini nitelemektedir. Kesinlikle yüklem değildir. Yüklem "is" yardımcı fiilidir. "is" sözcüğünü kaldırırsak, öbek cümle olmaktan çıkar. Demek ki, İngilizce dilbilgisinde de, Türkçe dilbilgisinde olduğu gibi fiil kökünden türeyen sıfatlar mevcuttur.

Son Gelen Soru

adjective http://ingilizcedersleri.com/iyelik-sifatlari-possessive-adjectives-2.html buradan possesive adjectives konusunu bulabilirsiniz.. İngilizce sık kullanılan sıfatları da buradan bulabilirsiniz http://ingilizcedersleri.com/sik-kullanilan-sifatlar-frequently-used-adjectives.html Cevabı ve devamı için tıklayın >>