İngilizce Dersleri
Bu Proje Satılıktır. İletişim : [email protected]
BEGINNER
  •  
ELEMENTARY
  •  
INTERMEDIATE
  •  
UPPER INTERMEDIATE
Ders Konuları

Ettirgen Yapı / Causatives

 

Türkçedeki ettirgen yapılara, "causative" diyoruz. Türkçede "-r, -t, -tır" ekleri geçişli fiillere eklenerek (yaptırmak, kestirmek, temizletmek, boyatmak gibi) fiiller, ettirgen hale dönüştürülebilir, yani aslında, eylemin başkası tarafından yapılmasının sağlandığı ifade edilir.

 

 

Causative ifade, öznenin işi başka bir kişiye yaptırdığını anlatır. İngilizce dilbilgisindeki bazı fiilleri, yüklem ile beraber kullanarak bu yapıyı oluştururuz. Bu yönü ile modallarda veya gerund-infinitive konusunda uyguladığımız kurallardan yararlanacağız.

Son Gelen Soru

emir cümlesi mi İsminden ipucu alabiliriz "ET TİRMEK,YAP TIRMAK"..Yani kendimiz değil başkasına bişeyi yaptırıp ettiriyoruz..Emir cümlesi değildir.Örneğin "arabamı her hafta yıkatırım"(eylemi ben yapmıyorum,bişekilde başkasına yaptırıyorum.) I have frend wash my car..every week(arabamı her hafta arkadaşıma yıkatıyorum) I have my car washed every week (arabamı her hafta yıkatırım...bu cümlede kime yıkattığım belirtilmemiş,sadece arabanın herhafta yıkatıldığı... Cevabı ve devamı için tıklayın >>