İngilizce Dersleri
Bu Proje Satılıktır. İletişim : info@onlinereklam.com
BEGINNER
  •  
ELEMENTARY
  •  
INTERMEDIATE
  •  
UPPER INTERMEDIATE
Ders Konuları

Gerunds and Infinitives

Gerund ve Infinitivelere genel olarak  "fiilimsiler" veya isimleşmiş fiiller diyebiliriz.

 

 

 

Fiillerin "-ing" almış haline gerund denir. running, eating, driving
Infinitive ise fiilin başına "to" kelimeciği eklenmiş halidir.  to run, to eat, to drive

 

 

 

Cümle içerisinde, bazen fiilleri isimleştirerek kullanmak isteriz. Mesela "Ben koşmayı seviyorum." cümlesindeki "koşmak" kelimesi, aslında kökü fiil olan "koş" kelimesinden türemiş ve cümlede isim olarak kullanılmıştır. "koşmak", fiilin "-mak" eki almış hali, yani mastardır. İngilizce dilbilgisinde buna benzer kullanımı, gerund ve infinitive'ler ile sağlarız.
I like running.

Cümlenin yüklemi "like" kelimesidir. "running" sözcüğü ise fiilden türetilerek, isim olarak kullanılıyor. Verilen cümlede tümleç görevindedir. Kolay görünüyor öyle değil mi?

Running is fun.

Bu cümlede de özne görevini aldığını görebiliyoruz.

 

 

 

Gerund ve infinitiveler, çoğunlukla cümlelerde yüklemden sonra gelirler. İsimleştirmek istediğimiz fiili gerund olarak mı, yoksa infinitive olarak mı kullanmak gerektiğine, cümlenin yüklemine göre karar veririz.

 

Ne yazık ki, bu konuda belli kurallar bulunmamaktadır. Bu sebeple her fiili tek tek ele almalı ve öğrenmeliyiz. Tabi ki önümüze listeyi alıp ezberlemeye çalışmak, zaman kaybından başka bir şey olmayacaktır. Yapmamız gereken, örnekler sayesinde kulak dolgunluğu oluşturmaktır. Sonrasında zaten doğru olan kullanım kulağımıza "hoş" gelecektir. Şimdi çok kullanılan fiiller ile örnek cümleler yazarak, konuyu uygulamalı anlatmaya devam edelim.

Son Gelen Soru

gerunds and infinitives cümlede bir hata var çünkü 'necessarily' zarfı orada yanlış olmuş eğer içme suyu yaşamak için gerekli demek istersek 'necessary' demeliyiz. ve ayrıca live yaşamaktır yani fiildir ondan önce de to gelmelidir. yaşam ise life demektir. cümlenin doğrusu: drinking water is necessary to live. yada drinking water is necessary for life. Cevabı ve devamı için tıklayın >>