İngilizce Dersleri
Bu Proje Satılıktır. İletişim : info@onlinereklam.com
BEGINNER
  •  
ELEMENTARY
  •  
INTERMEDIATE
  •  
UPPER INTERMEDIATE
Ders Konuları

Passive ve Past Kullanım / Passive and Past Usage

Ayşe wantsAhmetto callher.

Ayşe wantsto be called (by Ahmet).

Yüklemden sonrasını passive yapmış gibi olduk. Yani cümledeki fiilerin bir tanesi active iken, diğeri passive olarak kullanılmış oldu.

Ali isinvited to that party. Ali mentions this to his friends.

Ali mentionsbeinginvited to a party.

 

The doctor warns the patient. Patient mentions the warning to his friends.

The patient mentions being warned by the doctor.

 

 

 

Cümledeki iki eylem de aynı vakitte gerçekleşmiyor olabilir. Böyle durumlarda gerund veya infinitive'i past olarak kullanırız. Şu örnekler ile izah edelim.

Tom missed the bus. It looks like he missed the bus.

Tom appears to have missed the bus.

 

Tom missed the bus. Tom hates this situation.
Tom hates having missed the bus.
Bu iki cümleyi karşılaştırırsak; ikinci cümlede genel bir durumdan bahsediliyor. Tom, "otobüsü kaçırmaktan nefret ediyodur. Birinci cümle ise, Tom'un "otobüsü kaçırmış olmaktan" nefret ettiğini bildiriyor. Yani bu cümleden anlıyoruz ki, Tom zaten otobüsü kaçırmış..
 
Tom hates missing the bus.
Bu iki cümleyi karşılaştırırsak; ikinci cümlede genel bir durumdan bahsediliyor. Tom, "otobüsü kaçırmaktan nefret ediyodur. Birinci cümle ise, Tom'un "otobüsü kaçırmış olmaktan" nefret ettiğini bildiriyor. Yani bu cümleden anlıyoruz ki, Tom zaten otobüsü kaçırmış..

 

 

 

Eğer yüklem de past tense ile kullanılırsa, belirtilen ikinci eylemin, yüklemden daha da evvel gerçekleştiği manası çıkar.

Tom hatedmissing the bus.
Tom geçmişteki bir zamanda otobüsü kaçırmış. Yine geçmişte, bu durumdan nefret etmiş. Tabiki otobüsü kaçırmak eylemi, diğerinden daha önce gerçekleşmiştir.

 

 

 

İngilizce 'de passive ve past durumu beraber kullanabiliriz.

The teacher warned the lazy student but the student didn't listen to teacher's warnings. Now, the student admits that he was warned.

The student admits to have been warned by the teacher.
Geçmişte uyarılmış olduğunu, şu anda itiraf ediyor.

 

The teacher warned the lazy student but the student didn't listen to teacher's warnings. Now, the student denies the warnings.

The student denies having been warned by the teacher.
Geçmişte uyarılmış olduğunu, şu anda inkar ediyor.
 

Son Gelen Soru

opened vs be opened merhabalar, sizin de soylediginiz gibi 'open' hem acmak hem de acilmak anlamina gelir, yalniz sizin kurdugunuz cumledeki 'by someone' ifadesi 'passive voice' yani edilgen yapilarda kullanilan bir ifadedir. Cumlenizin dogru sekilleri soyledir: The shop opened at 10.00 am yesterday or The shop was opened by someone yesterday. Cevabı ve devamı için tıklayın >>